Wiesio |
Wysłany: Pon 23:02, 24 Kwi 2006 Temat postu: Miasteczko South Park |
|
Opis:
Na fali popularności serialu, w 1999 roku powstał film kinowy na jego podstawie, zatytułowany South Park: Bigger, Longer & Uncut (South Park: większy, dłuższy i bez cenzury, w Polsce – Miasteczko South Park).
Na ekrany kin w South Parku trafia kanadyjski film Dupy w ogniu z kontrowersyjnymi aktorami – Terrence’em i Phillipem, idolami Stana, Erica, Kyle’a i Kenny’ego. Film, w którym znajduje się wiele przekleństw oraz nieprzyzwoitych gestów i zachowań, szybko trafia do młodocianych odbiorców, którzy przenoszą na swój grunt podpatrzone w nim zachowania.
Czwórka bohaterów staje się idolami młodzieży miasteczka, która również wybiera się do kina na film – na efekty nie trzeba długo czekać: rodzice chłopców wezwani zostają do dyrektora, ponieważ ich pociechy wulgarnie zachowywały się na lekcjach. Wychodzi na jaw, że ich zachowanie wzięło się wprost z filmu. Matki całej czwórki karzą ją zakazem wychodzenia z domu, a gdy ginie Kenny, naśladujący bohaterów filmu, wypowiadają Kanadzie wojnę.
Na to czeka szatan, romansujący w piekle z Saddamem Husajnem – gdy przeleje się krew niewinnych, szatan będzie mógł objąć władzę nad światem. Swoją szansę widzi w tym także Saddam, dla którego liczą się tylko dwie rzeczy: seks oraz władza nad ludzkością.
Wbrew pozorom film, tak jak i serial, nie jest tylko infantylnym stekiem bzdur pełnym przekleństw. Podobnie jak późniejszy pełnometrażowy film Parkera i Stone’a (Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami), Miasteczko South Park ma zabarwienie polityczne, choć nie tak silne jak w komedii politycznej, jaką jest Ekipa Ameryka. Pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby wywołać wojnę: wystarczy jedna osoba, która zacznie publicznie głosić swe idee. Pokazuje także konflikt pomiędzy rodzicem i dzieckiem: rodzic, ślepo zapatrzony w swą „szlachetną” ideę wyplenienia wulgaryzmów z kultury masowej, nie chce usłuchać słów dziecka, gardzi jego zdaniem, bo jakże to ośmiolatek może mieć jakiekolwiek pojęcie o świecie? Jest to także niejako film o poszukiwaniu miłości, uczucia, chęci bycia szanowanym przez innych. Bezlitośnie wyśmiewając wszystko, co tylko się da, uczy jednocześnie tolerancji i szacunku.
Obsada i ekipa:
Trey Parker – Stan/Eric/pan Garrison/oficer Barbrady/Phillip/inne głosy
Matt Stone – Kyle Broflovski/Saddam Hussein/Terrence
George Clooney – dr Gouache
Minnie Driver – Brooke Shields
Isaac Hayes – Chef
Mary Kay Bergman – Liane Cartman/Sheila Broflovski/Sharon Marsh/Wendy Testeberger/Clitoris/inne głosy
Jesse Howell – Ike Broflovski
reżyseria: Trey Parker
scenariusz: Trey Parker, Matt Stone, Pam Brady
muzyka: James Hetfield, Marc Shaiman, Trey Parker
scenografia: J. C. Wegman |
|